21. 9. 2014

Co se chystám navštívit na GeeCON Praha 2014

Za necelých 5 týdnů – 23.-24. října 2014 – se v Praze bude konat GeeCON, konference pro vývojáře a nadšence pro technologie. Nevím, zda je to pro ajťáckou pověst naší země, ale po šesti ročnících uskutečněných v jarních termínech v Poznani a Krakówě se tým organizátorů zřejmě rozhodl expandovat za hranice Polska a v témže roce uspořádat ještě jednu konferenci v podzimním termínu v Česku.

Protože jsem na jaře do Krakówa nejel, velmi jsem to uvítal. I přesto, že přednáškový program konference bude pouze dvoudenní (workshopy a open spaces jsou v samostatném dni předem – 22. října), slibuje akci nabitou informacemi a zajímavými osobnostmi. Hlavním partnerem konference je stejně jako v minulých ročnících YSoft – mezinárodní společnost nabízející řešení pro kontrolu a optimalizaci nákladů u tiskáren a multifunkčních zařízení.

Podobně jako na jaře zkusím uvažovat nad programem nahlas, v pořadí speakerů a témat, jak se mi jeví atraktivní (neřeším rozhodování v rámci časových slotů, schedule stejně ještě není dotvořen):

Neal Ford – Speaker a autor knih z Thoughtworks je v programu hned dvakrát – na opening keynote a ve čtvrtek 14.50. Když před několika lety začal vzestup funkcionálního paradigmatu, osobně jsem nejdřív tento trend nevnímal, funkcionální programování jsem měl spojené pouze se (jinak ovšem v podání doc. Koláře výborným) semestrem LISPu na ČVUT. Vědomě jsem tento hype pocítil právě po shlédnutí Nealovy přednášky Functional Thinking na JavaZone (vyšla s obdobným obsahem i jako článek). Neal Ford tedy určitě bude mít co říct a i když téma odpolední přednášky ještě není upřesněno, bude to pro ostatní paralelní přednášky určitě pěkná konkurence.

Lukas Eder: 2000 Lines of Java? Or 50 Lines of SQL? The Choice is Yours – Autor JOOQ frameworku, propagátor SQL. Náš projekt vznikl z legacy projektu, kde relační databáze je ústředním prvkem architektury a programátoři byli zvyklí aplikační logiku psát v PLSQL. Ať jsou nevýhody tohoto přístupu jakékoli, jisté je, že nepotřebovali ORM, nepotřebovali JDBC, zkrátka SQL měli kdykoli po ruce. S přechodem na 3vrstvou architekturu bylo nutné se vypořádat s novými problémy: embednutí SQL do Javy spojené se ztrátou kontroly při strukturálních změnách, volání dotazů a procedur, rozhodování, co nechat v PLSQL a co přepsat do Javy. Turbulentní období poznamenané opuštěním Ibatisu ve prospěch Hibernatu, se Spring JdbcTemplate v trvalé záloze. Protože ambicí JOOQ je zmenšit sémantickou mezeru, která vznikla zavedením ORM, je tento framework pro nás potenciálně zajímavý a chci se o něm a o tom, jak by překonal úskalí našeho projektu, dozvědět víc. 

Michael Heinrichs: Do-It-Yourself Usability Design for Developers – Velmi lákavá přednáška ze dvou důvodů: za prvé UX je úplně jiný soudek než ostatní "programovací" přednášky, za druhé konstatování "only few teams are equipped with a UX expert" sedí i na náš tým – nemáme specialistu vyčleněného pouze na UX (uživatelé systém samozřejmě testují a vyjadřují se k jeho ovládání, ale na druhou stranu často sledují pouze své zájmy a až donedávna, kdy jsme alespoň základní zásady formulovali, nám jednotící princip chyběl). Očekávám, že až u nás v interní prezentaci o GeeCONu budu povídat o této přednášce, bude ohlas.

Oliver Gierke: Whoops! Where did my architecture go? – Přednášející je project lead Spring Data, jeho přednáška o Spring Data v květnu 2013 byla pro mě jedna z lepších, i když jsem se NoSQL věnoval za život všeho všudy asi tak 2 dny (nebo právě proto). Tohle vypadá na obecnější architektonické povídání a témata, ke kterým máme blízko: rozdělení na moduly a package.

Oleg Šelajev: Unlocking the Magic of Monads in Java 8 – Zajímavá kombinace tématu (monads a Java 8), přednášejícího (šachový velmistr a milovník hádanek) a firmy, odkud pochází (ZeroTurnaround, tvůrci JRebel) – vypadá slibně. Hned v pátek v 9.00 – po ránu by to mohlo jít. Na loňském GeeCONu jsem přednáškám s podobným abstraktem dal šanci, doufal, že nebudou moc teoretické, a pak se spálil, ale jsem nepoučitelný optimista.

Anton Arhipov: Having fun with Javassist – Další JRebel, tentokrát na téma javassist (framework pro manipulaci s bytekódem). Těším se na praktické ukázky.

Gleb Smirnov: Java Concurrency Under the Hood – U Javy si celkem dobře vystačím s abstrakcí na úrovni JVM a moc pro svou práci nepotřebuju vědět, jak je to implementováno na úrovni zdrojáků OpenJDK. Lákání v abstraktu na "fun live demo" dá jen těžko pozapomenout na fakt, že to prostě bude bolet.

Václav Pech: JetBrains MPSSpeaking your language – Některé lokální problémy řeším interním (tj. postaveným na Javě) DSL. Nicméně z abstraktu se zdá, že bude spíš o externích DSL, se kterými by byla v našich podmínkách přece jen větší režie. Ale pokud bych přednášku navštívil, pak kvůli inspiraci.

Nikita Salnikov-Tarnovski: I bet you have a memory leak – Podle twitteru byly na tuto přednášku letos v Krakówě pozitivní ohlasy.
Ostatní: Nicolas De Loof: Docker: Zero to Hero (vývoj pro cloud), Jaroslav Tulach (dobrá zkušenost z přednášky na CZJUG, bohužel zatím bez tématu), Heather VanCura (také zatím bez tématu, ale dá se očekávat, že to bude něco o JCP na způsob přednášky na jaře, můj postoj z jara zůstává stejný). Za zmínku stojí i workshopy (Gradle a JDK8) a open spaces s Bruce Eckelem, které tvoří samostatný den.

A to jsem zmínil jen asi třetinu všech speakerů. Jako obyčejný účastník musím poděkovat organizátorům za odvahu uskutečnit premiéru GeeCONu v jiném místě a čase, a vyslovit uznání za úsilí udělat konferenci srovnatelnou s polskými, i přes jistou (a pochopitelnou) opatrnost v rozsahu. Přeju, ať se akce podaří a především se těším na viděnou v Praze!

Žádné komentáře:

Okomentovat